A Rózsavölgyi Szalon legújabb előadása!
Bálint András és Jordán Tamás - 2023-január, 13
Mi lenne, ha nem lenne kultúra? Ha nem lenne színház, színészek, történetek, versek, énekek – mi fűszerezné, ízesítené napjainkat? Lehetne csak a sporttal, játékokkal, versengésekkel? Ennél több az ember.
Hogy jó-e a nagy öregeket hallgatni? Játszva ismered meg a kultúrát, a történelmet, az élet savát-borsát. A legszórakoztatóbb módon tanulhatsz, észre sem veszed, beissza tudatod, lényed, szép, könnyed, tartalmas, nem szájba rágott ismeret arról, milyen az élet.
Két nagyágyú, Bálint András és Jordán Tamás – akiket a határ másik oldaláról későn ismerhettem meg – ünnepelték közösen születésnapjukat a Rózsavölgyi Szalonban.
Bálint András színművész, színigazgató
Bálint Andrást egy filmben láttam először, Déry Tibor: 141 perc a befejezetlen mondatból c. film férfi főszerepében. Emlékezetes volt, elsősorban azért, mert nagyobb kíváncsisággal néztem. Lohinszky Lóránd ajánlotta, kölcsön is adta nekem a könyvet elolvasásra – másképp nem is hallottam volna róla –, akinek adtam a szavára, érdekelt irodalmi ízlése. Másodsorban a regényért, ami nagyon megfogott. Akkor vált számomra Bálint András alakításában a magyar értelmiségi rokonszenves, kicsit gyenge és élhetetlen, de messzemenően szerethető figurává.
"Déry Tibor nagyszabású regénye a harmincas évek társadalmi körképét nyújtja három család párhuzamos történetének tükrében. A Parcen-Nagyok, illetve a Vietoriszok révén bemutatott úri, nagypolgári körök világa a bécsi munkásfelkelés során kerül konfliktusba a szegény tömegekkel. A munkásosztály helyzetét, erkölcsiségét az író az egyértelműen „haladóként” beállított, egyszerű Rózsa család életén keresztül ábrázolja. A regény kulcsfigurája, Parcen-Nagy Lőrinc joghallgató, aki nyilvánvalóan az író alteregója. Megkísérli, hogy vállalva a saját osztályával való konfliktust, segítse a munkások mozgalmát, de őszinte eltökéltség híján kísérletei sorra elbuknak. Az 1974-ben megfilmesített regény kiváló stílusérzékkel ötvözi a hagyományos nagyrealista regény és a század elején megjelenő modern prózaepika látásmódját." (Idézet a könyvajánlóból - Ciceró kiadó - 2006)
Bálint András a pécsi Nemzeti Színház után a Radnóti Színház tagja, igazgatója lesz. 2017. október 3-án tartotta székfoglaló előadását a Széchenyi Irodalmi és Művészeti akadémián. Jászai djas, Kossuth díjas, Prima Primissima díjas, Budapest díszpolgára.
Színházi-, film- és tévéfilmszerepei, rendezései, önálló estjei, CD-k és hangoskönyvei több oszlopban sorakoznak életművében.
Jordán Tamás - színházteremtő, színművész, igazgató
Jordán Tamás pedig a hírével, színházcsináló lelkesedésével szerettette meg magát velem, ahogy fel tudta Szombathelyen lelkesíteni a fiatalokat, hogy közösen mondjanak el egy Pilinszky verset. Hatalmas ereje volt, a szabadban, meghatározó nagy költeményeket közös, egyszerre többtíz, száz embertől hallani úgy, ahogy Jordán Tamás értelmezte, szívvel-lélekkel. Libabőr, szívdobogás, megindultság, összeszoruló szív, torok – nehéz megszólalni utána. Majd láthattam színpadon is játszani, épp a Rózsavölgyi Szalonban, készítettem rövid interjút is vele, olvastam a könyvét. Vagánynak hívtuk az ilyen embereket. Magyarországi rokon, a szimpatikus fajtából, aki nem jajgat, nem panaszkodik, meglátja a lehetőségeket és alapítanak Lázár Katival egy színitanodát a Merlin-színháznak, amit ugyancsak őhozott létre Márton Andrással Budapesten. Színházat hoz létre Szombathelyen, miután igazgatta öt évig a Nemzeti Színházat. Ő a modern forradalmár, aki a tetteivel alkot, ha kell, egy új helyet a színjátéknak.
Jászai Mari-díjas, Magyarország érdemes Művésze, Kossuth-díjas, A Nemzet Színésze.
Életművét a színházcsináláson túl számos film- és tévéfilmszerep, rendezések, nagyszínházi szerepek, saját dráma, rádiójáték fémjelzik.
Bálint András és Jordán Tamás - 2023, január 13.-án a Rózsavölgyi Szalonban. A fotókat Molnár Miklós készítette.