2013.02.17. 08:17
Először jó szeretne lenni. Keresi a példákat. Aztán nem sikerül. De társaságra szüksége van. És ha nem talál jókat, a rosszak között megnyugszik. Egyformán cinkosok. Azok ellenében - a jók! - akik nincsenek. Paradoxon.
Vonzó a tisztaság. Aztán mikor a tiszta piszkos lesz - már nincs vonzereje és „otthagyatik”. Vagy maga is bepiszkolódik. De hazudni nem akar és visszamegy a piszkosok közé.
Utálatos, mikor az ember magát dicséri, miközben kilométerekre ordít róla, mennyire nincs amiért. Aztán általában Istennel takarózik. Az ilyenektől hányingere van Istennek is. Ezért mondja: a langyosokat kiköpi. Kihányja.
De ki a forró? A hideget tudni véljük, aki tagadja Istent, s úgy is él. Még az ilyen is reményteljesebb, mint a magát kegyesnek mutató, belül pedig velejéig romlott ember. Egyenesebb azt mondani, amit hisz, gondol, még ha istentelen is, mint ha képmutatóskodik. Kinek akar megfelelni az ilyen?
A forró pedig éget. Nem (csak) a szájával, hanem a tetteivel.
Mindig megvizsgáljuk, ki az, aki beszél. Hihető-e, szavahihető ember-e. Amíg csak vizet prédikál, de maga bort iszik közben, nem érdekel.
Olyan vagyok, mint egy pislákoló gyertya. Alig-alig világítok. Sötét odúban vagyok, körülöttem a hitetlenség, istentelenség falai. És nem menekülhetek sehova. A menekülés innen csak felfele lehetséges.
Tegnap kicsit olvastam Zakariás könyvét. Néha azon kapom magam, hogy jobban szeretem az ószövetséget olvasni. Az újban csupa cselekedet, ige, parancs, elvárás van, aminek senki sem felel meg. És nehéz megállapítani melyik közösség megy igazán Isten útján.
A pápa lemondott. Hallatlan. Ilyen 600 éve nem volt. "Isten földi helytartója". Miközben uralta az ú.n. keresztény világot.
Ez lenne a lefejezése a kat. egyháznak? Mintha a tőle tartók emelnék arra a piedesztálra, amin van. Miközben valóságosan semmi hatalma. Csak egy szervezet, ami behálózza a földet. Ez lenne a "megsebesíttetett a feje halálosan"? (Jel.13:3)
Tegnap sms-t kaptam egy leszakadt testvéremtől, aki istentiszteletre hívott, norvég vendég szolgálatára, egy kis faluba.
Évtizedekig hittem én is, hogy a hit egyik mércéje, hogy jársz-e gyülekezetbe, mert tartoznod kell valahova, és ha valaki nem megy, magára vessen, az ige is kerülendőnek tartja az ilyet.
S most én vagyok, aki nem megyek. Magyarázhatnám miért, a végeredmény ugyanaz: nem megyek. Miközben tudom, ismerem az igazságot, de lebénított a prédikálók tudatlansága, erőtlensége, ugyanakkor erőszakos fenyegetéseik, a konok ellenállás a környezetem részéről, és egy kis elbizonytalanodás a "hogyan követem Jézust" illetően, részemről.
Találkoztam olyanokkal, aki jobban ismerték a Bibliát és jobban szerették Istent, mint sok ú.n. újjászületett keresztény, miközben katolikus, református egyházhoz tartoztak. És megrendült bennem valami, amit addig biztosnak véltem. Tudom, hogy a hit személyes. De a hit gyakorlása már nem lehet egyszemélyes. Meg kell egyezni, együttesen kell oda szánni magad. Ez a legnehezebb. Egy kis csapat lelkesedése riasztott, mert átlépett határokat, amit szerintem Isten nem enged. Egy másik közösség teljes apátiája elkeserített. A harmadik felszínes lelkesedése szemléletemben kétségbe vonta hitüket.
Miközben életem derekát, legtermékenyebb éveimet áldoztam az Úr Jézus követésére, arra kellett rádöbbennem, hogy felhasználtak, kihasználtak, ellehetetlenítettek, pont abban, amivel szolgálhattam volna, az adottságaimmal.
Most kereshetem az eltűnt éveket.
És még józan embert sem találok, aki úgy tudná végiggondolni az elmúlt időszakot, hogy nem háborodik fel, nem indulatoskodik, nem vádaskodik, nem mutogat ujjal, de elemez, de mérlegel, de józan marad minden forrósága mellett. Mert forrón kell szeretni az Urat.
Úgy vagyok vele, megnézem, mit áldozott oda Istenért? Az megmutatja, milyen hite van. A másik, akar-e tovább haladni? Mert erre buzdít az Ige: hitből hitbe. És ha a hitünk előző lépcsőfoka összetörik, vissza kell lépni, különben nagy zuhanás lesz belőle. Miközben azt hisszük, azzal hitegetjük magunkat, az Úrban vagyunk.
Épp hogy.